Home / Motoryzacja / Czy motocykl musi posiadać ubezpieczenie?

Czy motocykl musi posiadać ubezpieczenie?

Kupując motocykl, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że maszyna taka podlega dokładnie takim samym zasadom i przepisom co klasyczny samochód. Oznacza to, że raz w roku konieczne jest wykonanie przeglądu stanu technicznego w autoryzowanej stacji diagnostycznej, oraz wykupienie polisy OC. Ubezpieczenie motocykla to jednak nie tylko obowiązkowe OC – jakie opcje proponują ubezpieczyciele?

Obowiązkowe ubezpieczenie polisą OC – co trzeba wiedzieć?

Każdy pojazd mechaniczny, poruszający się po polskich drogach, musi posiadać ważną polisę OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to polisa, która chroni niejako innych użytkowników drogi. Oznacza to, że w przypadku kolizji czy wypadku to z polisy sprawcy opłacane są podstawowe szkody. Jeśli sprawca nie posiada ważnej polisy, musi on uiścić wszelkie koszty z własnej kieszeni. Ubezpieczenie motocykla w tej formie jest dokumentem sprawdzanym podczas każdej kontroli drogowej. Brak ważnej polisy naraża na wysokie kary finansowe. Zakup polisy nie jest trudny – można to zrobić zarówno w biurze ubezpieczyciela, jak i przez Internet. Warto wiedzieć jednak, że wysokość składki nie jest stała. Wysokość ceny polisy wynika z kilku elementów: wieku posiadacza motocykla, ale też marki maszyny oraz pojemności baku. Składkę obniżyć można dzięki zniżkom, które zbiera się podczas kolejnych lat bezkolizyjnej jazdy.

Ubezpieczenie motocykla w formie autocasco

Polisę OC warto kupować w pakiecie z dodatkowym ubezpieczeniem, np. autocasco. AC jest dedykowane dla posiadaczy motocykli nowych oraz kilkuletnich. Ten rodzaj polisy pozwala na likwidowanie szkód powstałych w wyniku kolizji czy wypadku, ale też w sytuacji kradzieży czy całkowitej szkody. Ważne jest to, że zakres działania polisy OC wybieramy sami – kupujący decyduje o tym, jak szeroki ma być zakres ochrony. Im szerszy zakres, tym większa składka polisy.

About KarolinaZajac

Check Also

Podatek od kupna samochodu PCC – czym jest i ile wynosi?

Wraz z zakupem samochodu, bez względu na to, czy nowego, czy używanego, konieczne jest dopełnienie …

Najnowsze komentarze

No comments to show.