Home / Motoryzacja / Ubezpieczenie OC – praktyczne informacje dla każdego kierowcy

Ubezpieczenie OC – praktyczne informacje dla każdego kierowcy

Ubezpieczenie OC jest podstawową polisą komunikacyjną. Do jej zakupu prawnie zobowiązani są wszyscy właściciele zarejestrowanych (nawet nieużywanych) pojazdów mechanicznych – samochodów osobowych, ciężarówek, motocykli, quadów, ciągników itp. Co każdy kierowca powinien wiedzieć o ubezpieczeniu OC? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC – zakres i koszty

Ubezpieczenie OC przypisane jest do konkretnego pojazdu, nie kierowcy. Twoja polisa chroni przede wszystkim osoby, które mógłbyś poszkodować w wyniku kolizji (wyrządzona szkoda zostanie pokryta przez Twojego ubezpieczyciela). Umowa podpisywana jest na rok. Zakres polisy określa ustawa.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie OC? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi nie jest możliwe. Wysokość składki zależy od wielu czynników: wieku i doświadczenia kierowcy, modelu i marki samochodu, jego przebiegu, pojemności silnika, mocy. Najwięcej za ubezpieczenie zapłacą świeżo upieczenie kierowcy, którym nie przysługują zniżki za bezszkodową jazdę.

Brak ubezpieczenia

Zapominalscy kierowcy, którzy nie wywiążą się ze swojego obowiązku, słono zapłacą za swoją niefrasobliwość. Jednym z zadań UFG jest weryfikacja nieubezpieczonych pojazdów i nakładanie na ich właścicieli kar finansowych. Wysokość kary uzależniona jest od wielu czynników, między innymi minimalnego wynagrodzenia w danym roku, typu pojazdu i liczby dni bez ochrony. W tym toku kształtują się one następująco:

  • 1-3 dni bez ochrony: 1200 zł dla samochodu osobowego, 200 zł dla motocykla;
  • 4-14 dni bez ochrony: 2010 zł dla samochodu osobowego, 500 zł dla motocykla;
  • powyżej 14 dni bez ochrony: 6020 zł dla samochodu osobowego i 1000 zł dla motocykla.

 

 

About KarolinaZajac

Check Also

Podatek od kupna samochodu PCC – czym jest i ile wynosi?

Wraz z zakupem samochodu, bez względu na to, czy nowego, czy używanego, konieczne jest dopełnienie …

Najnowsze komentarze

No comments to show.