Home / Ciekawe / Rozwód czy separacja? Kryzys w małżeństwie

Rozwód czy separacja? Kryzys w małżeństwie

 

Życie w wieloletnim związku nie zawsze usłane jest różami. Kłótnie i poważne kryzysy dotykają najlepiej dobrane pary. Niestety, nierzadko zdarza się, że przezwyciężenie kolejnych trudności małżeńskich wydaje się niemożliwe, a każdy kolejny dzień jedynie pogłębia różnice między partnerami. Narastający konflikt nasuwa małżonkom dwa rozwiązania: rozwód lub separację. Jakie konsekwencje niesie ze sobą każda z decyzji?

Separacja

Separacja może mieć dwie formy: umowną albo formalną (ustanowioną przez sąd). Tak zwane „oddzielenie małżonków od stołu i łoża” jest stanem przejściowym pozwalającym spojrzeć małżonkom z dystansu na dotykające ich problemy. Podczas kilku- czy kilkunastotygodniowej rozłąki partnerzy mają zdecydować, czy chcą wrócić do wspólnego życia, czy podjąć decyzję o ostatecznym rozwiązaniu więzi małżeńskich. Aby separacja przyniosła dobry efekt, należy dokładnie ustalić jej zasady oraz nie wykorzystywać tego czasu na poznawanie ewentualnych przyszłych partnerów. Co ciekawe, pod względem prawnym formalna separacja i rozwód niosą za sobą bardzo podobne konsekwencje – rozdzielność majątkową, obowiązek alimentacyjny, wyłączenie z linii dziedziczenia, konieczność ustalenia kontaktów z dzieckiem i władzy rodzicielskiej. Niemożliwe jest jednak zawarcie nowego związku małżeńskiego i powrót do nazwiska panieńskiego.

Rozwód

Rozwód jest definitywnym zakończeniem związku małżeńskiego. Na podstawie pozwu złożonego przez jedną ze stron sąd wydaje wyrok po kilku lub, w niektórych przypadkach, nawet jednym posiedzeniu. Rozwód, w odróżnieniu od separacji, jest trwały, nie można cofnąć wyroku sądu. Na stronie adwokat-katowice.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

 

About KarolinaZajac

Check Also

Dlaczego warto zainwestować w dobry tusz do drukarki?

Sporo osób zastanawia się nad tym, dlaczego warto zainwestować w dobry tusz do drukarki i …

Najnowsze komentarze

No comments to show.