Home / Zdrowie i Uroda / Przebarwienia – zapobieganie i zwalczanie. Sprawdzony zabieg na plamy posłoneczne

Przebarwienia – zapobieganie i zwalczanie. Sprawdzony zabieg na plamy posłoneczne

Słońce, chociaż przyjemne dla skóry, w nadmiarze może jej zaszkodzić. Długotrwała ekspozycja skóry na promieniowanie UV może spowodować, m.in. przebarwienia. Plamy posłoneczne bardzo trudno jest usunąć domowymi sposobami, dlatego warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Skutecznym sposobem na wyrównanie kolorytu cery jest laserowe usuwanie przebarwień.

Jak zapobiegać przebarwieniom?

Podstawą profilaktyki przebarwień jest stosowanie kremów z filtrem. Ważne, żeby produkty te chroniły zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Należy wybierać kremy z wysokim indeksem SPF, najlepiej powyżej 50. Jeśli chcemy uniknąć przebarwień, nakładanie kremu z filtrem powinno stać się nawykiem nie tylko wiosną i latem, ale też w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowo latem warto nosić zakrywające jak największą powierzchnię skóry ubrania. Czapka z daszkiem czy kapelusz z dużym rondem pomogą w ochronie skóry twarzy.

Aby uniknąć przebarwień, należy też unikać składników o działaniu światłouczulającym, które mogą znajdować się w kosmetykach, lekach, ziołach i w pożywieniu. Retinol, dziurawiec, leki hormonalne w połączeniu z promieniowaniem UV mogą spowodować trudne do usunięcia plamy na skórze.

Co zrobić, gdy pojawią się przebarwienia?

Przebarwienia powstają najczęściej na skutek długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Zamiast równomiernej opalenizny, dochodzi do nadprodukcji melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry. Po 30. roku życia nasza skóra jest bardziej narażona na ten proces, ponieważ z wiekiem powstaje więcej uszkodzeń na poziomie komórkowym DNA naskórka. Przebarwienia stanowią, obok zmarszczek, główną oznakę starzenia się skóry.

Część płytkich przebarwień może z czasem się rozjaśnić, pod warunkiem że ograniczymy ekspozycję skóry na promieniowanie słoneczne. Warto zadbać też o odpowiednią pielęgnację, która ten proces przyspieszy. W aptekach i drogeriach dostępna jest cała gama produktów do rozjaśniania przebarwień. Niestety kosmetyki nie poradzą sobie z każdym rodzajem przebarwienia. Jeśli masz problem z pozbyciem się plam posłonecznych, zwróć się do lekarza medycyny estetycznej, który dobierze dla Ciebie najlepszą terapię – radzą specjaliści z Kliniki La Perla w Nowym Sączu.

Laserowe usuwanie przebarwień

Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania przebarwień, która pozwala pozbyć się nieestetycznych plamek szybko i bez śladu, jest zabieg laserem frakcyjnym. Technologia wąskopasmowego pulsacyjnego źródła światła dociera precyzyjnie w głębokie warstwy skóry. Laser działa na hemoglobinę i melaninę, redukując przebarwienia oraz popękane naczynka. Usuwa także rumień, naczyniaki, trądzik różowaty oraz wszelkie zmiany pigmentacyjne.

Przed zabiegiem z użyciem lasera frakcyjnego odbywa się konsultacja, której celem jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań oraz zaplanowanie terapii. Podczas laseroterapii zastosowany jest system chłodzenia kontaktowego, który zwiększa komfort zabiegu, jeśli jednak zachodzi potrzeba znieczulenia skóry, lekarz sięga po specjalną maść. Po zabiegu może wystąpić rumień, który utrzymuje się do 3 dni, następnie skóra złuszcza się, a po około tygodniu pojawiają się pierwsze efekty w postaci wyrównanego kolorytu skóry.

Diagnostyką i usuwaniem przebarwień powinien się zająć lekarz medycyny estetycznej lub dermatolog. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat zaufanych klinik z całej Polski.

About KarolinaZajac

Check Also

Diagnostyka: Doppler tętnic szyjnych jako klucz do zdrowia serca

Rozwój technologii medycznych odgrywa kluczową rolę w diagnozowaniu i leczeniu różnych schorzeń. Jedną z najnowszych …

Najnowsze komentarze

No comments to show.