Home / Motoryzacja / Podatek od kupna samochodu PCC – czym jest i ile wynosi?

Podatek od kupna samochodu PCC – czym jest i ile wynosi?

Wraz z zakupem samochodu, bez względu na to, czy nowego, czy używanego, konieczne jest dopełnienie licznych formalności, w tym zakup polisy OC oraz uiszczenie odpowiednich opłat. Podatek od kupna samochodu PCC jest jednym z nich. Czym jest ten podatek? Ile wynosi? Czy istnieją sytuacje, w których zwolnieni będziemy z tej opłaty?

Dlaczego płacimy podatek od kupna samochodu PCC?

Kupno samochodu wpływa na stan posiadania, dlatego też wraz z innymi formalnościami konieczne jest uiszczenie opłaty, jaką jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Potoczna nazwa to właśnie PCC – podatek od kupna samochodu PCC jest pobierany na rzecz fiskusa. Wraz z nabyciem samochodu mamy 14 dni, aby uiścić podatek w odpowiednim urzędzie. Wysokość podatku wynosi dokładnie 2% wartości rynkowej zakupionego samochodu. Zdarza się, że kupujący starają się zaniżyć wartość samochodu podczas opłacania PCC – to błąd. W urzędach dysponują odpowiednimi dokumentami i tabelami, pozwalającymi na określenie realnej ceny samochodu. Podanie błędnych informacji może przysporzyć nam sporo problemów! Jeśli wycena samochodu przez urząd wyda nam się błędna, możemy zlecić wycenę biegłemu, tu jednak dodatkowo zapłacimy za jego pracę. Obniżenie ceny rynkowej samochodu jest możliwe, jeśli auto posiada usterki – konieczne jest wtedy udokumentowanie tych usterek.

Czy podatek od kupna samochodu PCC można ominąć?

Zdarzają się sytuacje, w których podatek od kupna samochodu PCC nie musi być uiszczany. Ma to miejsce wtedy, kiedy samochód kupowany jest w salonie lub też w komisie samochodowym, ale też kiedy auto kupujemy od osoby prowadzącej działalność gospodarczą. PCC nie jest płacony również wtedy, kiedy cena samochodu nie przekroczy 1000zł. PCC nie obowiązuje też wtedy, kiedy samochód nabywany jest na potrzeby własne przez osoby niepełnosprawne.

About KarolinaZajac

Check Also

Ubezpieczenie OC – praktyczne informacje dla każdego kierowcy

Ubezpieczenie OC jest podstawową polisą komunikacyjną. Do jej zakupu prawnie zobowiązani są wszyscy właściciele zarejestrowanych …

Najnowsze komentarze

No comments to show.