Home / Ciekawe / Jak przygotować się do sprawy rozwodowej?

Jak przygotować się do sprawy rozwodowej?

Decyzja o rozwodzie podejmowana jest najczęściej po wielomiesięcznych kalkulacjach i próbach ratowania związku. Bez względu na to, czy związek małżeński trwał kilka czy kilkanaście lat rozwód to zawsze sytuacja, która powoduje dyskomfort, stres. Warto mieć na uwadze, że rozwód to proces, który wpływa nie tylko na samych małżonków, ale też na członków ich rodziny, dzieci, znajomych. Czy możliwe jest przygotowanie się do rozwodu?

Rozwód bez orzekania o winie, za porozumieniem stron

Chcąc jak najszybciej i jak najmniej bezboleśnie przeżyć własny rozwód warto szukać nici porozumienia z małżonkiem. To nie tylko sposób na przyspieszenie rozwodu, ale również szansa na to, aby rozstać się z klasą i w zgodzie. Rozwód bez orzekania o winie nie wyklucza konieczności podziału majątku (jeśli istniała wspólnota majątkowa) lub też określenia opieki nad małoletnimi dziećmi. Rozwód taki może być przeprowadzony przy pomocy mediatora, który zgodnie ze swoimi kompetencjami rozmawia z małżonkami i ustala wszelkie najważniejsze zagadnienia, spisując je. Dokument sporządzony przez mediatora trafia przed sąd – dokument ten znacznie ułatwia kwestie rozwodowe i świadczy o dobrej woli obu małżonków. O rozwodach i zagadnieniach z nimi związanych przeczytasz na stronie adwokat-katowice.info.pl/rozwody-separacje.

Rozwód z orzekaniem o winie

W jakiej sytuacji jedna ze stron małżeństwa może wnieś o rozwód z orzekaniem o winie? Najczęściej wymienianym powodem jest tu niewierność małżeńska, ale również uzależnienia wpływające bezpośrednio na stan małżeństwa i nieletnich dzieci. W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie sąd może zasądzić alimenty na nieletnie dzieci lub też na samego współmałżonka – alimenty płacone są przez stronę, która została wskazana jako winna rozpadu małżeństwa.

About KarolinaZajac

Check Also

Dlaczego warto zainwestować w dobry tusz do drukarki?

Sporo osób zastanawia się nad tym, dlaczego warto zainwestować w dobry tusz do drukarki i …

Najnowsze komentarze

No comments to show.