To powinieneś wiedzieć udając się na badania EKG

Problemy z sercem zdarzają się coraz młodszym osobom. Zanieczyszczenie środowiska, dieta bogata w tłuszcze i przede wszystkim codzienny pęd sprzyja tego typu chorobom. Warto zatem trzymać rękę na pulsie i w razie potrzeby wykonać podstawowe badanie EKG.

Badanie EKG – co to takiego?

Badanie EKG, czyli inaczej elektrokardiografia należy do podstawowych badań wykorzystywanych podczas diagnozowania chorób serca i krążenia. Badanie wykonuje się przypinając specjalne elektrody do ciała pacjenta. Odczytują one aktywność elektryczną serca i odzwierciedlają ją na specjalnym wykresie. Elektrokardiogram – bo tak nazywa się ten wykres – składa się z dwunastu krzywych odzwierciedlających odczyty poszczególnych elektrod.

Badanie EKG jest całkowicie bezbolesne. Wykonuje się je zwykle w spoczynku, to znaczy podczas badania pacjent siedzi lub leży. W pewnych sytuacjach lekarz może też zlecić EKG wysiłkowe. Podczas takiego badania pacjent zwykle ćwiczy na bieżni lub rowerku stacjonarnym.

Kiedy wykonuje się badanie EKG?

Badanie EKG obecnie zaleca się wykonywać rutynowo wszystkim osobom po 40 roku życia. Takie okresowe badanie może pomóc wykryć choroby układu krążenia na wczesnym etapie.

Takie badania obowiązkowo powinny wykonywać osoby ze zdiagnozowaną chorobą układu sercowo-naczyniowego oraz obarczone wyższym ryzykiem takich chorób z uwagi np. na otyłość, cukrzycę.

Na badanie EKG z opisem powinny zgłosić się też osoby u których wystąpiły niepokojące objawy takie jak bóle w klatce piersiowej czy duszności. Wskazaniem do wykonania badania będą też takie objawy jak ogólne zmęczenie i osłabienie lub zaburzenia ciśnienia.

Co powie nam EKG z opisem?

Krzywe EKG pozwalają odczytać jak zachowuje się serce we wszystkich kluczowych momentach tzn. gdy krew napływa do przedsionków, podczas ich skurczu oraz podczas wypompowywania krwi do innych organów. Nie należy jednak próbować samemu interpretować wyniku badania.

Zapis EKG zawsze powinien zinterpretować lekarz. Po badaniu można udać się do swojego lekarza prowadzącego, ale zajmuje to dodatkowy czas. Dlatego jeśli istnieje taka możliwość najlepiej od razu poprosić o EKG z opisem. Wtedy wynik badania będzie już zawierał informacje czy serce działa prawidłowo, a jeśli nie to jaki problem wymaga dalszego leczenia lub diagnostyki.

zobacz wiecej https://my.desktopnexus.com/Motulink/#ProfileComments https://gayer.com.pl/ogrzewacze-do-ogrodu-eleganckie-i-funkcjonalne-rozwiazanie-na-chlodne-wieczory/