Home / Dom i Wnętrze / Pergola ogrodowa – samodzielna budowa

Pergola ogrodowa – samodzielna budowa

Pergola ogrodowa to jeden z takich elementów, który znany jest już od bardzo dawna. Jej wygląd na przestrzeni lat bardzo mocno się zmieniał. Postawienie pergoli można zlecić firmie specjalistycznej lub można ją samodzielnie postawić we własnym ogrodzie.

Drewniana pergola ogrodowa

Najlepszym pomysłem będzie drewniana pergola ogrodowa, która będzie pięknie komponowała się z naturalnymi elementami naszej przestrzeni zielonej. Poza tym drewno jest takim elementem, które nie wymaga wielkiej obróbki w przeciwieństwie do materiałów aluminiowych. Warto więc wybrać odpowiedniej jakości drewno. Biorąc pod uwagę drewno warto postawić na robinię, która w tym przypadku wykazuje się najlepszymi właściwościami, wysoką odpornościa na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeżeli ktoś jest jednak bardziej wymagający może sięgnąć po droższe drewno egzotyczne, jak jatob lub tek. 

Budowa pergoli

Pergola ogrodowa nigdy nie może być umieszczona bezpośrednio w ziemi. Koniecznością są więc wylane odpowiednio wcześniej betonowe fundamenty. Do wyboru mamy również płaskowniki lub kotwy metalowe. Należy jednak po osadzeniu w ziemi odpowiednio je wypoziomować. Pionowe filary konstrukcji można podeprzeć drewnianymi belkami, dzięki czemu cała konstrukcja będzie bardziej stabilna. Montując poziome belki należy pamiętać o tym, żeby zachować pomiędzy nimi odpowiednia odległość. Przy takiej pergoli można (jednak nie jest to koniecznością) zamontować boczne ścianki boczne po których będą mogły się wspinać rośliny. 

About KarolinaZajac

Check Also

Meble Loftowe – Synonim Nowoczesnego Minimalizmu

W erze, gdzie minimalizm spotyka się z industrialną surowością, meble loftowe stają się nieodłącznym elementem …

Najnowsze komentarze

No comments to show.