Niwaki a bonsai – podstawowe różnice

 

W polskich ogrodach coraz częściej można spotkać elementy inspirowane stylem japońskim. Mowa tutaj konkretnie o specyficznie wyglądających drzewkach. Zapewne myślicie, że chodzi o bardzo popularne bonsai? Nie. W tym artykule opiszemy mniej znane niwaki oraz wyjaśnimy, dlaczego nie powinno mylić się tych dwóch słów.

Co to jest bonsai?

Zacznijmy od pierwszego terminu. „Bonsai” w tłumaczeniu na język polski oznacza nic innego jak „roślinę na tacy”. Chodzi oczywiście o niewielkie drzewka rosnące w specjalnych, płaskich donicach, które należy dokładnie i regularnie pielęgnować. Co więcej, trzeba je nawozić i formować, aby swym wyglądem były zbliżone do starych i dużych drzew. Wiele osób uważa więc, że odpowiednio ukształtowane rośliny w ogrodzie, które zarówno z bliska, jak i z daleka prezentują się jak japońskie, także można określić jako bonsai.

Tymczasem nawet po dodaniu przyrostka „ogrodowe” okazuje się, że nazwa owych roślin nie jest poprawna. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Takie drzewka nie mogą bowiem rosnąć bezpośrednio w ziemi (gruncie). Prawidłowo należy używać innego słowa: niwaki. W polskiej wikipedii trudno co prawda znaleźć ten dziwny wyraz, ale warto go zapamiętać!

Garść informacji o niwakach

Skupmy się więc na niwakach. Najpierw rozbijmy to słowo na dwa elementy. Pierwszy z nich, czyli niwa, oznacza ogród. Z kolei drugi – ki, dotyczy drzewa. Właśnie dlatego pełne tłumaczenie brzmi: „drzewo ogrodowe”. To taka roślina, która rośnie swobodnie w gruncie i którą formuje się przez wiele lat. W Polsce najlepsze okazują się tutaj iglaki, bo najłatwiej je przekształcić w japońskie, wyjątkowo piękne rośliny.

Pomylenie niwaków z bonsai może wynikać z tego, że czasem są one podobnej wielkości (mają ponad jeden metr). Co więcej, technika ich formowania jest dość podobna. Jedne i drugie rośliny można także trzymać w dużych donicach. Należy tylko pamiętać o odpowiednim podlewaniu. Mimo to trzeba wyraźnie rozróżnić oba drzewka.

Podsumowanie

Przejdźmy do podsumowania. Niwaki to jak najbardziej uzasadniona nazwa dla formowych drzew, rosnących w niektórych polskich ogrodach. Co ważne, mają one cechy klasycznego solitera (samotnego, pojedynczego krzewu, który znajduje się gdziekolwiek na otwartym terenie). Nie potrzebują one towarzystwa innych roślin, a i tak powodują, że ogród wygląda magicznie i można w nim poczuć japoński klimat. Pozwalają uzyskać świetne efekty, dlatego warto je mieć w swoim ogrodzie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/exclusive-bonsai-iglaste-niwaki.html.

Komplet stolików kawowych https://beesafe.pl/porady/jazda-bez-przegladu-technicznego-samochodu/ https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/lusterka/